Вівторок, 26.05.2020, 16:51
Вишневий навчально-виховний комплекс
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Давнє минуле нашого краю

Чи були якісь поселення на території нашого краю в давні часи, важко сказати. В період Київської Русі землі сучасної Хорольщини входили до складу Переяславського князівства, а воно знаходилось на прикордонні із племенами кочівників. То ж, таке небезпечне сусідство не сприяло швидкому заселенню земель, які знаходились в басейні річки Хорол. А після монголо-татарського нашестя у XII столітті най край обезлюднів і занепав на довгі роки.

Єньківська церква (не збереглася)Село Єньки, очевидно, виникло в першій половині XVII століття і виникнення його пов’язане з появою на історичній арені козацтва. Це був благодатний край як для заняття господарством, рибальством, так і надійним сховищем від ворогів. Розміщена на правому березі Хорола, оточена густими заростями та пагорбами, з багатьма острівками, ця місцина стала привабливою для козаків. А коли ставав повноводним Хорол, розливалися і багаточисленні потічки та річечки, відрізаючи майбутнє село від зовнішнього світу, і воно знаходилось наче на острові. Про те, що це село було козацького походження, свідчать і легенди. Одна з них говорить, що село було засноване козаком на ймення Єйко, звідки й походить його назва. В іншій легенді говориться про козацьку могилу і скарби, які були заховані в ній. (До речі, в кінці 70-х років XX століття, коли на Єньки прокладали дорогу з твердим покриттям, були знайдені залишки поховань та деякі речі козацької доби). Існує й інша легенда. В далеку давнину річка Хорол була судноплавна, широка і глибока. І ось одного разу на своєму кораблі плив князь Єлька. Йому дуже сподобався острів своєю природою і він вирішив побудувати форт (укріплення). Зробив пристань, але форту йому не вдалось побудувати. І в честь нього і назвали цей острів Єньки. А ось що говорить пропоходження назви села Єньки ще одна легенда. Село Єньки спочатку було невеличке, розміщене біля річки, з дуже мальовничою місцевістю. А в центрі цього села була корчма. Корчмарем був Янкель. От і в честь нього і назвали так село.

Хто були перші поселенці в Єньках і звідки вони прийшли - невідомо, але з плином часу це село почало розвиватися, наповнюватися людьми, особливо у XVIII столітті, коли селяни тікали від панів через Дніпро на Лівобережну Україну. Досить повну картину заселеності полтавських земель у першій половині XVII століття дає Генеральна карта України, складена французьким військовим інженером і картографом Гійомом Левассером Де Бопланом. У басейні річки Псла існував 71 населений пункт, причому 42 з них розміщувалися на заболочених берегах ріки Хорол, в тому числі й село Єньки. Поселення на цій карті розташовувалися виключно біля річок і озер. Очевидно, захищеність крутоярами та болотами була однією з найважливіших умов при виборі місця для поселення.

Карта Де БопланаЗбереглися й окремі назви вулиць та кутків у Єньках: Одноребрівка, Шакали, Сліпа Кишка, Глиняний Куток, Перша Бригада, Дубове, Оверкове.

Через болото від Єньок знаходився хутір Лози. Названий він так, тому що належав багатому куркулеві Лозі. А потім прижилася народна назва цього хутора - Хорес. Від чого ж пішла ця назва? На річці Хорол під хутором Лози вирішили побудувати Хорольську теплову електростанцію. Будівництво було тільки розпочато, але не завершено. Звідси й походить скорочена назва Хорольської електростанції - "Хорес".

Цікава історія й походження назви села Садове. В далекі часи, коли державою правила цариця Єлизавета І, вона, за переказами,начебто їхала через село Садове на Семенівку. В честь цариці і було названо село Ялосовецьке. Але на Хорольщині в той час було декілька Ялосовецьких. Тоді вирішено було цьому селу дати іншу назву. Спочатку хотіли назвати Вишневе (бо був вишневий сад), а потім вирішили назвати Садовим, бо з двох сторін були садки. В Садовому є також свої окремі кутки, назви яких збереглися й до наших днів (Сахалін, Завгороди, Озерський Куток та інші).

Село Петрівка виникло дещо пізніше за Єньки. Воно складалося з декількох хуторів, які мали свої назви. На томк місці, де зараз знаходиться Петрівка, було село Єньківська Каплиця. За свідченням старожилів існувала капличка на підвищеному березі ставка. Між сучасними Петрівкою та Семенівкою існував і хутір Бабичівка. Через нього протікала невелика річечка, місток через яку знаходиться і зараз на автошляху Хорол - Семенівка. Інший міст розміщений на залізничній колії за Петрівкою. На протилежному боці від Бабичівки знаходилися попівські садки та єньківські угіддя. До 30-х років ХХ століття існував і хутір Синягівщина (назва його походить від заможних селян з родини Синягівських, яких згодом розкуркулили і виселили в Сибір. Вихідцем із цієї родини був і Петро Юхимович Синягівський, який згодом став Героєм Соціалістичної Праці). Єньківська Каплиця зберігала свою назву до 1922 року. Саме цього року залізницею через наше село проїзджав Григорій Іванович Петровський - Всеукраїнський староста. Про цю подію знали жителі села і прийщли до залізниці, щоб побачити Петровського. Тут він виступив з промовою. Після цієї події було подано клопотання про перейменування Єньківської Каплиці в Петрівку. Так село втратило свою самобутню назву і стало одним з багатьох Петрівок по Україні

Вхід на сайт
Погода
Календар
«  Травень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Copyright MyCorp © 2020
    Конструктор сайтів - uCoz